37.Gün: Adaptation!

tepe

''Adaptation''

Daha öncede duyurmuştuk, arasıra the Aychup! Project kapsamında, eski denemelerimize ve en büyük tutkumuz sinema ve sevdiğimiz filmlere dair paylaşımlarda bulunacağız.

Bugünün filmi; Spike Jonze imzalı 'Adaptation' filmi:

Film vizyona girdiğinde yerli basında dikkatimizi çeken yazılara rastlamıştık ancak Charlie Kaufman’ın senaristliğini yaptığı Spike Jonze’un yönettiği John  Malkovich olmak adlı başyapıta nazaran, eleştiriler önceki eserlerle karşılaştırma niteliğinde olmuş ve özellikle filmin kurgusuyla ilgili, Kaufmann acımasız eleştiriler almıştı.  Adaptation filmini geç bir dönemde izleme imkanı buldum. Öncelikle bu eleştirilerin etkisinde kaldığım ve bu zamana kadar bu güzel eseri görmediğim için kendime kızgınım. Dolayısıyla sinemaseverlere tavsiyem haklarında ne yazılırsa yazılsın ilgilendikleri filmlere her halükarda izleyerek şans tanımaları.

Kaufman, Adaptation filmine oldukça güçlü bir oyuncu kadrosu kurmakla başlıyor. Başrolü Nicholas Cage ve Merly Streep’e verilmesi ise film açısından büyük başarı sağlamış. Her ikisi de kariyerinde karakter oyuncusu olarak ün salmış bu iki oyuncu, bu deneysel dışavurumda, oyunculukları adına devleşiyorlar. Kaufman’ın kendi dışavurumunu yaşadığını itiraf ettiği bu beyaz perde seyretisi, birbirinden oldukça farklı ikiz senaristlerin ( Charlie ve Donald Kaufman) etrafında dönerken bizi filmin en önemli sembollerinden biri olan orkidelerin vahşi dünyasına da taşıyor. Orkideler hakkında oldukça yüklü bir literatüre sahip bu eserde, ender bitki türleri insanlığın kaybolmaya yüz tutmuş değerleriyle özdeşleştiriliyor.

Charlie Kaufman 21. yy’ın kapitalist metropollerinde görülen depresif, antisosyal otuz yaş kuşağının çıktısı olarak karşımıza gelirken, başrol karakterinin sisteme karşı gelgitleri, ikizi vasıtasıyla kendi iç hesaplaşmaları ve dünyayı algılamadaki yetilerin ve öğretilerin unutulduğu bir coğrafya ile seyirciyi hapsediyor.

Günün Müziği: Prince- Purple Rain

Günün Yemeği: Torbada Hindi Yemeği

tavuk_1256663265

Malzemeler:

2 büyük parça hindi but

2 küçük patates

1 orta boy soğan

1 orta boy havuç

1 çay kaşığı un

1 kaşık domates, biber salçası

Tuz, Karabiber

Fırın  torbamıza, unumuzu koyup silkeliyoruz. Havuçları, patatesleri ve soğanı büyük parçalar olarak doğruyoruz. Hindileri tuz, biber ve salça ile ovuyoruz. Torbamızın içine tüm malzemeleri yerleştiriyoruz. Önceden 160 deredece ısıtılmış fırınımızda yaklaşık 40 dk. pişiriyoruz. Torbaya 2-3 iğne deliği açmayı unutmayalım.

Any thoughts?

*

Loading more content...