39.Gün: Aychup Tutuldu!

bel_boyun_fitigi_938412340-343x220

Tutuldum yahu! Bahar aylarında en çok başıma gelen şey... Boyun ve sırt tutulması, yine esaslı bir tutulmanın kurbanıyım aaaah! acımı paylaşayım istedim...

Dostlar, bendeniz hastalanmayı, doktora gitmeyi ve ilaç almayı sevmeyen bir jenerasyonun çocuğuyum. Şaka bir yana, gerçekten bu üçlemeye karşı ayrı bir hassasiyetim var. Pek doğru davrandığım söylenemez, birçoklarınız bana tavır alacaksınız biliyorum ancak şimdiye kadar ki hissiyatım bu yönde oldu. Hatta hazır konusu açılmışken, mevzuya istinaden düşüncelerimi açıklamak isterim.

Düşünün bakalım. Günde kaç tane ilaç alıyorsunuz? Bu ilaçların vücutlarınıza verdiği zararadan haberdar mısınız? Doktorlarınız, ilaçların faydaları kadar zararları konusunda da size bilgilendirme yapıyor mu? En son doktora gittiğinizde görüşmeniz kaç dakika sürdü? v.b.

Aychup Project Cevapları:

Gündelik olarak kullandığım ilaç yok. Ancak doktoruma bakarsak, ben genetik bir kolestrol hastasıyım ve her gün kollestrol hapı kullanmalıyım.

İlaçların vücuduma verdiği zarardan haberdarım. Bu bende fiziksel zararın yanında psikolojik zarar da yaratıyor.

Doktorlar, ilaçları övüp zararları konusunda sorgulanmadıkları sürece bilgilendirme yapmıyorlar.

Günümüzde özel ya da devlet sağlık hizmetleri farketmeden, bir doktor- hasta görüşmesi 2-5 dakika arasında değişiyor. Buna muayene süresi de dahil.

Günün Özlü Sözü: Güneş Girmeyen Eve Doktor Girermiş :)

Günün Müziği: Bon Jovi - It's My Life

Günün Filmi: Todo sobre mi madre (aka Annem Hakkında Herşey)

Günün Yemeği: Şehriyeli Tavuk Çorbası

20130409_214750_resized_1

Malzemeler:
2 parça tavuk budu ( haşlanıp didiklenmiş)
5 su bardağı su (tavuğun haşlandığı su)
1/2 çay fincanı tel şehriye
3 çorba kaşığı limon suyu, 1 kaşık zeytinyağı
Maydanoz
Tuz, Karabiber

Tutulmadan mıdır yoksa havalar soğudu ondan mıdır bilinmez canım acaip şehriyeli tavuk çorbası çekti. Buyrun size tarifi. Önce tavuk butlarımızı haşlıyoruz, didikliyoruz. Haşlama suyunu saklıyoruz. Tencereye, yağı ve tavuk etlerini koyup hafif çeviriyoruz. Üzerine haşlama tavuk suyunukoyup kaynamasını bekliyoruz. Kaynayınca şehriyeleri içine atalım. 7-8 dakika kısık ateşte kaynatalım. Son olarak ince doğradığımız, maydanozu ve limon suyunu ekleyelim birkaç dakika sonra ocaktan alalım.

Any thoughts?

*

Loading more content...