46.Gün: Sessizler, Ben Bilmemler ve Ben Çok Bilirimler

6

Aychup! Project açıklıyor...

İş hayatımızda birbirinden renkli, şahsına münasır insanla karşılaşıyoruz. Bunları gruplara ayırmak gerekirse, ne derdiniz?

  • 1. grup 'sessizler'. Bu gruptaki çalışana soru sorsanız bile cevabını alamazsınız, anlamsız gözlerle sizi izler. Nedeni onun sessizliğini bozmanızdan kaynaklı, sesi daha da alçalır, alçalır. Cevabı bir türlü öğrenemezsiniz. Öyle bir noktaya gelirsiniz ki kendinizi kaybedersiniz. Onun sessizliğine karşı artık sizin sesiniz yükselmiştir.
  • 2. grup 'ben bilmem' grubudur. Bunlar sorduğunuz her soruya, korkususzca 'ben bilmem ki' cevabı ile karşılarlar. İkinci kurdukları cümle 'bakmam lazım' olur. Genelde de pek bir geri dönüş gelmez böylelerinden. Bu tipolojinin, bir başka segmentindeki tipoloji gruplarında ise; 'bu benim işim, görevim değil' diyaloğu gelmektedir. Fakat unutmamak gerekir; gerçek bir 'ben bilmem' tipolojisi asla çözüm üretmez, anı kurtarır, soruyu soranı unutur ve yola devam eder.
  • 3. grup 'ben çok bilirim' grubudur. Bu grup, genelde iş hayatı dışında sosyal hayatlarında da oldukça çok konuşan bir gruptur. Hatta çevreleri tarafından çok konuştukları takdis edilmektedir. Bu gruptan birine bir soru yöneltiğinizde, konu dışında anlamsız bir söz kalabalığını da karşınıza almış olursunuz. Asla asıl cevabı alamazsınız, lakin 'ben çok bilirim'in canı çok sıkılmıştır ve konuşmak istiyordur. Bu grup, enerjisinin büyük çoğunluğunu 'çeneye' harcadığında başka şeye ne enerji ne de vakit kalmaz. İşler asla takip edilmez, yarım bırakılır ya da görmezden gelinir. Sloganları ise 'çeneye kuvvettir.' Enerji kaybından sıklıkla hasta düşerler, ya da bol bol, olur olmaz izin alırlar.

Sizde, kendi tipolojinizi bizimle paylaşmak isterseniz, lütfen twitter'dan (@aychup) veya 'comments' bölümümüzden bize ulaşın.

Günün Müziği: Abba - The Winner Takes It All

Günün Filmi: Queen Margot / La Reine Margot

Yemek konusunda bugün de tarif veremiyoruz.

 

Users feedback ( 2 )

Any thoughts?

*

Loading more content...