13. GÜN: Tarihte Bugün Ne Oldu?

Bugünkü blog yazımı, tüm gün düşündüm desem... Aychup! Project başlayalı, ilk defa oluyor böylesi. Kafamda birçok tilki, hangisini yazsam derken, aklıma 'tarihte bugün ne oldu ?' söylemi geldi ve baktım...

Siz de bakın önemli birçok olay olmuş; hatta 14 Mart 2003 senesinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin 59. Hükümeti, Siirt Milletvekili Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında kurulmuş.

Benim ilgimi çeken ''tarihte bugün ne oldu ?'' OLAYI ise;  şimdi açıklıyorum:

slide_239554_1245205_free

''14.03.2000'de Greenpeace, yıllardır çevre kirliliği konusunda mücadele ettiği uluslararası kuruluşlardan Shell petrol şirketine ortak olmuş.''

 

Beni yakından tanıyanlar, Greenpeace'le ilgili düşüncelerimi özellikle, sokaklarda anket yapan gönüllü, genç arkadaşlara yaklaşımlarımı iyi bilirler. Greenpeace sizce nasıl bir Çevre Örgütü? Hiç düşündünüz mü?

Yeşil Barış, senelerdir kendini, bildiğiniz Yeşil Hareketin öncüsü sanıyor. Aslında, şu konuda hak vermek gerekir, Greenpeace bir marka. Marka olmayı başarmış ki, herkes dünyada coca-cola'yı nasıl tanıyorsa, green peace deyince de, boş boş bakmıyor. Hemen, o köprülerden, kulelerden atlayan yeşil barış fedailerini hatırlıyor, yer geliyor, evrenimizi ve balinalarımızı kurtarmak için, mini minnacık kayıklarla, koca koca gemilerin önüne atlıyor bu kahraman siviller. Biliyor insanoğlu, yeşil barışın bir gün, dünyaya sonsuz barışı getireceğini :) Şaka değil yahu, adamlar, bu işte, tek guru... Bakınız, dünya kamuoyuna: ''Açıklıyoruz !'' diyorlar; ''dünyanın en çevreci teknoloji devlerini''. Bizim bu bahsi geçen kurumlar da, inanın bu listede yer alabilmek için   birbirleriyle yarışıyorlar:)

greenpeace_2011_rankings

Tüm bunları okurken birkaç soru işareti oluştu mu kafanızda? İşte benim için Greenpeace tam da, bu büyük soru işareti ve tabi ki o,  rasyonel olmayan cinsten!

Bugün metro çıkışı, çarşıda, pazarda, nerede olursanız olun; oldu ki karşınıza bir Greenpeace delikanlısı, gençkızı çıktı; lütfen biraz düşünüp sorun yahu! Bu ne iş diye...:) Sorun, bakalım onlar farkında mı, bu Greanpeace'in varoluşsal çelişkilerinden :)

Günün Filmi: Erin Brockovich

Günü Müziği: Little Boxes- Weeds Theme Song

Günün Özlü Sözü: ''It is the nature of all greatness not to be exact''. Edmund Burke

Günün Yemeği: Peynirli, Ispanaklı Omlet

1286972467_400Malzemeler: (1 kişi için)

1 Yumurta

Ispanak

Küçük mozarella (başka peynir çeşitleri de kullanılabilir

Tuz

Karabiber

Kırmızı Biber

1 tatlı Kaşığı zeytinyağı

Ben her türlü omlet çeşidini çok severim.. Bu akşam da canım şu sıralar çektiğinden güzel bir ıspanaklı omlet yapmayı planlıyorum. Yapılışı klasik bir omlet yapılışı ile aynı. Tüm malzemeleri karıştırıp tavada önce yağı kızdırıp, döküyoruz ve kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Granitür olarak roka ya da cherry domates önerilir.

 

Any thoughts?

*

Loading more content...