12.GÜN: Rakı Sofrası

Raki-Sofrasi

Dün akşam yine beklenenden uzun oldu. Saat 03.30'u gösteriyordu aklım blogumda, benim gibi uyanık kalan arkadaşlarla tweetleşiyoruz, sohbet ediyoruz....tamam dedim bugünün konusu 'rakı sofrası'.

Efenim, genelde blogumda kendimden pek bahsetmiyorum ancak konu 'rakı sofrası' olunca biraz anlatmak gerek...

Bendeniz, malumunuz sofraları çok severim, lakin favori sofram 'rakı sofrası'dır. Arkadaşlarım, bu sofralardaki muhabbetime doyum olmadığını söylerler hep. Bu sofralar, öyle sofralardır ki bir iki saat sürmez demlenmesi, 4-5 saatte muhabbet yerine oturur. Dertler anlatılır, dertler dinlenilir... Uygun ortam olsa haftada bir yapılır. Ama ben bu sofraları ve rakıyı toplu tüketmeyi sevenlerdenim, yalnız başına içmeyi hiç mi hiç sevmem. Özellikle rakı dendi mi, mezesi, muhabbet olduğundan en az iki kişi gerekir içmeye...

Rakı sofralarının ve o güzel muhabetin yanına olmazsa olmazım Türk Sanat Müziği ve özellikle Zeki Müren ve Müzeyyen Senar'dır. Ayıptır söylemesi, kendimde güzel söylerim, hele efkarlıysam bir de şarkı söyleme kafasına geldiysem, patlatırım 'Huysuz ve Tatlı Kadın'ı :). Hızımı alamazsam arkadan gelir: 'Sevmekten Kim Usanır'.

Demem o ki;  ben,  Rakı Sofrası'ndan ve bunca senedir bu sofralarda karşımda oturan dostlarımdan asla vazgeçmem! :)

Günün Müziği: Kimseye Etmem Şikayet- Müzeyyen Senar

Günün Sözü: Love is an exploding cigar we willingly smoke.  Lynda Barry

Günü Filmi: İstanbul Kanatlarımın Altında

Bugün rakımızın yanına meze yapalım. Ama yapmadan önce tecrübeyle sabit olan bir durumu paylaşayım. Bu rakı sofrası dediğimiz şey acaip kalorili. Düşünün 4-5 saat boyunca durmadan az da olsa yemek yiyip bir yandan da rakı içiyorsunuz. Tavsiyemiz, kızartma bazlı mezelerden uzak durup sebze ve balık ağırlıklı olanları tercih etmeniz, ve son olarak tabi ki her zamankinden daha az yemeniz ve içmeniz gerekiyor.

Günün Yemeği: ÇERKEZ TAVUĞU

634326136949740718cerkestavuguMalzemeler:

2-3 parça tavuk

Sarmısak

50 gr ceviz

Tuz, Pul Biber

Bayat Ekmek

Yapılışı çok kolay. Tavukları haşlıyoruz daha sonra soğumaya bırakıp kemiklerinden ayırıyoruz. Haşlama suyumuzda bayat ekmeklerimizi ıslatıyoruz. Mutfak robotumuza, bayat ekmekleri ve diğer malzemeleri koyup karıştırıyoruz. Daha önce didklediğimiz tavuklarımıza bu karışımı ekliyoruz.

Any thoughts?

*

Loading more content...