16.GÜN: Şimdi Balık Zamanı!

20110103_154_1139337421

Bugün balık severleri sevindirelim dedik ve hangi balık ne zaman yenmeli araştırdık...

Mevsimine göre balık seçmek malumunuz önemli. Denizlerle çevrili coğrafyamız, soframıza çok güzel balıklar sunsa da, çeşitlilik, yanlış avlanma metodları nedeniyle her sene azalmakta. Boğazımızın nadide balığı lüfer, karadeniz kalkanı gibi balıklar birçokları için artık lüks seçenekler.

Sağlıklı beslenmede önemli bir yeri olan balık tüketimine önem veriyoruz ve araştırmamızın sonucunu sizlerle paylaşıyoruz:

Ne zaman hangi balık yenmeli? (balikavi.net)
Ocak
Uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetini korur. Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Çinekop, kofana ve mezgit r. Tekir ve kırlangıç; bolca avlanır. Barbunya, kılıç ve mercan az tutulur.

ŞubatŞubatta başlayan kalkan mevsimi, mayıs ayı sonuna kadar devam eder. Tekir bolca çıkar. Uskumru, lüfer, palamut ise yağını kaybetmeye başlar. Gürnüşbalığı ve kefal lezzetle yenir.

Mart
Kefal, levrek ve kalkanın en lezzetli zamanıdır. Uskumru çiroz olmaya yüz tutmuştur; tavası ve pilakisi yapılabilir. Gürnüşbalığı fazlaca çıkmaya başlar. Lüfer ve palamut yağını kaybettiğinden, sadece tava ve pilaki yapılmaya elverişlidir. Kofananın ise ızgarası olur. Tekir lezzetlidir.

Nisan
Kalkanın en bol zamanıdır. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç bolca çıkmaya baslar. Ancak kılıç çok lezzetli değildir. Gürnüşbalığı, kefal, mezgit, tekir ve barbunya çok tutulur. Eşkina bu ayda görülür.

Mayıs
Levrek, barbunya, dil balığı, tekir, kılıç ve iskorpit zevkle yenir. Uskumru, torik, palamut, hamsi ve istavrit yağlarını kaybetmişlerdir. Kefal ise lezzetlidir.

Haziran
Haziranda balık az tutulur. Dip balıkları, yumurtalarını dökmüş olduklarından dağınık gezerler. Bu nedenle balıkçılık açısından verimsiz bir aydır. Tekir, barbunya, mercan, levrek ve eşkina bulunur

Temmuz
Mevsimi başlayan sardalya, ekim ortasına kadar lezzetini sürdürür, istavrit ile uskumru kızartmaya ve haşlamaya elverişlidir. Tekir ve barbunya lezzetli, kefal ise lezzetsizdir.

Ağustos
Çingene palarnutu mevsimi açılır. Boyu uskumru kadar ya da biraz daha iridir. Sardalyanın en lezzetli zamanıdır. Ağustos ayında kılıcın tadına doyum olmaz, izmarit lezzetini bulmuştur. Kefal tavsiye edilmez.

Eylül
Sardalya ve kılıç lezzetlidir. Palamut irileşir, her türlü pişirmeye elverişlidir. istavrit ve kırlangıç bolca çıkar.

Ekim
Geçici balıkların, yazın Karadeniz'de beslenip, Marmara'ya göçe başladıkları dönemdir. Bu nedenle bol miktarda balık çıkar. Uskumru turfanda olarak kendini gösterir. Lüfer tam lezzetini kazanmıştır, istavrit yağlanmıştır. Palamut bolca çıkar. Tekir, barbunya, kılıç, levrek, mercan, sardunya, eşkina, torik, izmarit

Kasım
Uskumrunun en iyi zamanıdır. Torik akışı başlamıştır. Pisinin en lezzetli olduğu aydır. Ekim ayında bol bulunan ve'lezzetii olan balıklar kasım ayında da vardır.

Aralık
Uskumru, lüfer, palamut ve torik yağlı olduklarından her türlü pişirilebilirler. Hamsi lezzetlidir. Tekir bol bulunur.

Günün Müziği: In these Arms- Bon Jovi

Günün Özlü Sözü: Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former. Albert Einstein

Günün Filmi: Big Fish

Günün Yemeği: Izgara Çinekop ve Cevizli, Domatesli, Peynirli Ispanak Slatası

20130317_201524 20130317_201537

Bildiğiniz gibi çinekop kış aylarında kolay ve bolca bulunan bir balık. Fiyatı uygun ve pişirilmesi de diğer balıklara göre daha az zahmetli olduğundan, bol bol tüketebiliriz.

Izgara balık yapmada dikkat edilmesi gereken birkaç husus. Balık pişirilmeden tuzlayıp, biberliyelim. Pişirirken balığın kurumamasına dikkat edelim. Büyük ızgara balıklarda defne yaprağı ile pişirmek balığımıza ayrı bir lezzet katacaktır.

Salatamızı ıspanak dışında, roka, yada kıvırcık salata ile de yapabilirsiniz. Sosunda ise zeytinyağı ve balsamic sirke tercih edebilirsiniz.

Users feedback ( 1 )

Any thoughts?

*

Loading more content...