26.Gün: Galleria Borghese

20130327-183451.jpg

İtalya gezime ait son blog yazımda, Bernini ve Caravaggio'nun muhteşem eserlerine ev sahipliği yapan, Galleria Borghese'den bahsetmek istiyorum.

Daha Roma'ya gelmeden birçok gezi blogunda Galleria Borghese'e mutlaka gidilmesine dair birçok ipucu görmüştüm. Ancak açıkçası böylesine bir koleksiyon beklemiyordum. Borghese koleksiyonu Avrupa'nın 'Queen of collections' ı olarak kabul ediliyor. Bunu da bence tam anlamıyla hakediyor. Borghese'e gitmek için mutlaka birkaç gün öncesinden telefonla ya da online rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Ben telefonu seçtim en kolay yöntem bu. Hangi saat grubunda gitmek istediğinizi söylüyorsunuz size bir rezervasyon numarası veriyorlar. Borghese'e gittiğinizde ise kasadan bu rezervasyon numarası ile biletinizi alıyorsunuz. Normalde girişler kişi başı 30 € ancak Romapass'ındaki bedava müze haklarınızdan birini burası için harcayabilirsiniz.

Gözden kaçırmamanız gereken iki edebi sanatçı; Bernini ve Caravaggio'nun eserleri:

The rape of Proserpina- Bernini

20130327-180257.jpg

Boy with a basket of Fruit- Caravaggio

20130327-180549.jpg

Yemek için otelime çok yakın, popüler bir mekanı tercih ettim geçen akşam: Pietro al Pantheon, Via dei Pastini 125 numarada, dünyanın her yerinden ziyaretçileri ağırlıyor. Evet oldukça turistik bulabilirsiniz. Ancak yemeklere gelince bir daha düşünün derim. Ev yapımı çeşitli makarnaları, deniz ürünü önerileri ile bence farklı lezzetler sunuyor. Rezervasyonsuz gitmeye kalkmayın yer bulmak neredeyse imkansız.

20130327-182940.jpg

Any thoughts?

*

Loading more content...