44.Gün: Yabancı Diziler ve Psikolojik Tarikatlar

344456

Güzel bir Pazar günü, tüm gün dinlence ve yemek yapmakla geçti. Gelecek haftaya iyi bir şekilde hazırlandık.

Gelelim bugünkü konumuza. Bir süredir takip ettiğimiz, yabancı menşeli  popüler dizilere göz attık. Hatta konuları itibari ile de, düşüncelere daldık...

Dizi furyası bildiğiniz üzere sadece ülkemizde değil tüm dünyada son yıllarda birbirinden farklı örneklerle, izleyici topluyor. Amerika bu konuda en önde bayrağı çekiyor diyebiliriz. HBO, Showtime gibi kanallar, ciddi bir dizi endüstrisini tekellerinde bulunduruyorlar.

Amerikan piyasasındaki bu seneki dizilerin baskın konusu ise 'tarikat'. Bu bağlamda, iki dizi şimdiden tüm dünyada inanılmaz bir seyirci kitlesine sahip.

'The Following'- Konusu ve oyuncu kadrosu oldukça sıradışı. Başrollerde Kevin Bacon gibi çok ünlü bir oyuncunun yanısıra, Roma dizisinin Marcus Antonius'u James Purefoy var. Dizi, seneler önce yakalanmış bir seri katilin sosyal medyayı kullanarak, hapiste kaldığı süre zarfınca, kendine müridler yetiştirdiğini ve oluşturduğu tarikat ve geçmişiyle intikamını konu alıyor.

'Cult'- Adından da anlaşılacağı gibi, bu dizi, tarikat dizileri furyasında çok açık bir şekilde kendini ifade ediyor. Oyuncu kadrosunu, biz biraz zayıf bulduk. İlgimizi çeken oyuncu, Prison Break dizisinden unutulmaz kötü adam performansı ile Robert Knepper oldu. Cult'ın konusu da oldukça ilginç. Amerika'da yeni bir dizi yayınlanmaya başlıyor, ismi cult. Mormonlara benzeyen bir oluşum. Billy adında bir liderleri var. Ancak bu dizi çok kısa sürede birçok fun topluyor. Dizinin senaristi kendini gizliyor ancak funların sürekli bahsettiği dizide süregelen bir şifre durumu söz konusu. Bu şifrelerin ne olduğunu sadece sıkı takipçiler bilebiliyor ve gelgelelim, dizi gerçek hayatı da etkilemeye başlıyor, dizi takipçilerinden ölenler kaybolanlar v.s

Dememiz o ki, dizi piyasasındaki şu anki trend 'psikolojik tarikatlar'. Bakınız hep güçlü, oldukça narsist bir lider profili var. Ne kadar cani olurlarsa olsunlar, zekaları ve sempatileri ile izleyicilerin beğenilerini topluyorlar. Ve izleyiciler, bir noktadan sonra iyi adamın değil de kötü adamın galip gelmesini istemeye başlıyor. Bu bahsettiğimiz de zaten 'tarikat psikolojisi'nin ta kendisi...

The Aychup! Project'te Günün Müziği: ..Antony And The Johnsons 'Fistful Of Love' .

Günün Filmi: Love Actually

Günün Yemeği: Zeytinyağlı Dolma (Biber, Patlıcan, Kabak)

20130414_173756_resized

Malzemeler:

Biber, Kabak,Patlıcan

1 su bardağı pirinç

Kuş üzümü

Dolmalık Fıstık

1 orta boy soğan

1 çay kaşığı yenibahar

Tuz, Karabiber

Zeytinyağı

Herhalde zeytinyağlı dolmayı sevmeyenimiz yoktur. Alışagelmiş olan biberle yapılandır ancak, Ege bölgemize has, patlıcan ve kabakla yapılanı da çok güzel olur.

Tavamıza 1/4 çay bardağı zeytinyağımızı koyup ince kıyılmış soğanımızı ekliyoruz. Dolmalık fıstığımızı ekliyoruz. 1 su bardağı yıkanmış pirincimizi ekleyip karıştırıyoruz. Kuş üzümünü de ekliyoruz ve üzerine 1 su bardağı kaynar su ilave edip, tuzunu ve karabiberini ekliyoruz ve kısık ateşte dolma içi pilavımızın suyunu çekmesini bekliyoruz. İç soğuduktan sonra bibelerimizi, patlıcanları ve kabakları dolduruyoruz, kapak olarak taze domates kullanıyoruz. Yarım su bardağı su ve 1/4 çaybardağı zeytinyağı ve biraz tuz ile ile hazırlanan dolmaların üzerinden geçirip, tenceremizin kapağını kaptıyoruz. Kısık ateşte pişiriyoruz.

Any thoughts?

*

Loading more content...