68.Gün: Bu Mortadella Bizim Mortadella!

mortadella-antakya

Bu öğlen kadim bir dostumla yemekteyiz. Tabi ki yemekten bahsediyoruz. Dedim ki, ben italyanların mortadella salamını çok severim, biraz yağlı bir salamdır ama lezzetlidir. Ne dese beğenirsiniz, ''aaaa bizim Antakya'da mortadella et yemeği vardır, fıstıklı bir et yemeğidir ve enfestir'' ....Bu keşif malumunuz projemizin çok ilgisini çekti. Yani mortadella kelimesi etimoloji olarak türkçe ya da arapça kökenli bir kelime değil peki Antakya mutfağına nasıl girmiş merak ettik ve araştırdık...sonuç hiçbirşey bulamadık, bu konuyu bir tek biz mi merak etmişiz...

Buradan mutfak bilimi üzerine çalışanlara sesleniyorum; lütfen gerekli araştırmaları yapın ve projemizi bilgilendirin.

Bizim yürütüğümüz mantık şu. Antakya kelimesi 'Antioch'dan geliyor. Şehrin ilk üne kavuşması, Büyük İskender'den sonra keşifle olmuş. O tarihten bugüne özellikle, Roma ve Bizans İmparatorluğu'nun önemli bir kalesi olmuş.. dememiz o ki, Mortadella'nın bir 'helen' yemeği olma durumu oldukça muhtemeldir!!

Buradan tarifini vermiyoruz, çünkü söylenen oldukça zahmetli ve yağlı bi yemek olduğu yönünde, internette bulduğumuz tariflerde açıkçası bizi pek tatmin etmedi.

Günün Müziği: Siya Siyabend -- Hayyam

Günün Filmi: Rembetiko (bu fırsat kaçmaz, filmi youtube'dan izleyebilirsiniz!)

 

 

Users feedback ( 1 )

Any thoughts?

*

Loading more content...